KOMUNIKACJA

Co mówią o sobie kobiety?

Wiele osób twierdzi, że kobieta w domu nic nie robi. Skąd to krzywdzące przekonanie?  Kobiety same innym tak to komunikują. I w taki sposób, często nieświadomie, tworzą w oczach innych swój obraz. 

Co mówi kobieta o tym, co robi w domu?

Gdy spotkają się z kimś, kogo dawno nie widziały i padnie pytanie „co robisz”, znaczna część kobiet odpowiada – nic, siedzę w domu. Ostatnio podczas z  warsztatów z rodzicami rozmawialiśmy o tym, co niepracujący zawodowo rodzice robią w domu. Wiele kobiet na tak postawione pytanie udzieliło właśnie takiej odpowiedzi – nic, siedzę w domu. Postanowiliśmy się temu bliżej przyjrzeć. 

Określiliśmy prawie 50 funkcji, jakie pełni kobieta w domu. Na tej bogatej liście, od tych oczywistych jak: matka, żona, ojciec, praczka, sprzątaczka, opiekunka do dzieci; znalazły się również te mniej powszechne jak hydraulik, mechanik czy ogrodnik. Lista powstała w dość krótkim czasie i z pewnością nie wyczerpuje zakresu umiejętności i czynności, jakie wykonuje w domu kobieta niepracująca zawodowo.

Kobieta w domu nie docenia siebie.

Kobiety przyzwyczaiły się do tego, że nie doceniają swojej pracy. Nie dostrzegają ile czynności na co dzień wykonują, ile funkcji dziennie przyjmują, w ilu zawodach doszły do perfekcji. Po co? No właśnie… Po to by wykonywać to za darmo. I nie chodzi tu tylko o wymiar finansowy, choć on oczywiście jest  ważny. Brak korzyści finansowej powoduje, że praca ta nie jest aż tak doceniania.  Niestety często to same kobiety nie oczekują za to podziękowania, uznania, docenienia. 

Często mówią, że tak już mają, że robią to bo przecież trzeba, bo ktoś musi to zrobić. Traktują to, jak coś oczywistego, bo przecież kobiety, a zwłaszcza matki robią wszystko.
Otóż nie ma w tym nic oczywistego.

Kobiety potrafią wiele, jak im się chce. Mężczyźni też potrafią wiele, jeżeli im się chce. Różnica polega na tym, że większość mężczyzn powie, co robi, a kobieta nie. Może to wynik skromności, a może  nieświadomości, ale mówiąc „nic, siedzę w domu” kobieta wysyła informację, że to wszystko co robi, nie ma znaczenia. Nie wymaga wysiłku, nie wymaga umiejętności, zaangażowania, elastyczności i wielu, wielu innych cech, które ma, a których zupełnie nie zauważa.

I dlatego mama nie jest doceniana w domu.

Kobieta często nie jest doceniana przez innych, bo sama też nie docenia siebie. Gdy matka nie docenia siebie, daje przykład dzieciom, jak mają ją traktować. Skoro ona sama mówi o sobie, że siedzi w domu i nic nie robi, to jej najbliższe otoczenie też będzie tak to postrzegało.

Jest też mamą, która siedzi w domu i nic nie robi.

Jest więc żoną, która siedzi w domu i nic nie robi.

Często na tak zasłyszane zdanie wybucha oburzeniem, ale sama odpowiada za taką sytuację. Sama daje przykład innym, co mają mówić poprzez to, jak ona o sobie mówi.
I tylko ona może to zmienić. Zmiana ta może nastąpić poprzez zmianę myślenia o sobie, a następnie poprzez zmianę tego, co się o sobie mówi. Zmianę należy więc zacząć od własnej postawy i większej świadomości siebie. Tego co kobieta robi na co dzień i jaką to ma dla niej wartość.

Co z tym zrobić?

Następnym razem, gdy ktoś zapyta, „co robisz?” zastanów się, co naprawdę myślisz, co chcesz powiedzieć i przekazać innym. To co mówisz o sobie i swojej pracy ma ogromne znaczenie.

Sama przecież doskonale wiesz, jak to jest z tym siedzeniem w domu. Podczas pracy w domu czasem faktycznie zdarzy się, że  na chwilę usiądziesz, by odpocząć. Pod warunkiem, że będziesz o tym pamiętała w natłoku obowiązków. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *