MOTYWACJA

Czy wystarczy chcieć, by móc?

Jednym z najpopularniejszych zwrotów kojarzonych z motywacją jest określenie, że wystarczy chcieć, by móc.  Każdy z nas zapewne był kiedyś adresatem takich słów albo sam tak mówił do innych.

Wiele osób twierdzi, że wystarczy czegoś bardzo chcieć, czegoś bardzo pragnąć, aby możliwe było osiągnięcie tego. Jednak czy na pewno? Okazuje się jednak, że samo powiedzenie „chcę” nie jest wystarczające.

Tylko dobre chęci, to trochę za mało.

Nie wystarczy tylko chcieć. To dobry początek, ale niewystarczający aby coś osiągnąć. To trochę takie myślenie życzeniowe. Wręcz bajkowe. Tak, jakby miało się to zadziać za sprawą czarodziejskiej różdżki. Wystarczy unieść rękę, machnąć i wypowiedzieć życzenie. A po chwili stanie się ono faktem. W realnym życiu nie wystarczy wypowiedzieć tylko życzenie.

Nie jest to więc takie proste, ale o tym niestety wiele osób zapomina lub po prostu nie wie. Niektórzy więc zaczynają chcieć, zaczynają marzyć i na tym poprzestają. Jest to doskonały początek. Jednak do tego, aby stało się realne to, o czym marzysz potrzeba czegoś więcej. Potrzebne jest ruszenie z miejsca, potrzebne jest działanie.

W psychologii motywacja nie jest rozumiana jako „chcieć to móc”. Motywacja to szereg procesów, które uruchamiają wiele mechanizmów. Te z kolei wpływają na naszą postawę i zachowania. Jest to więc bardziej złożone, niż nam się wydaje. Warto wiedzieć, że stwierdzenie „chcieć to móc” nie jest prawdziwe i nie załatwi wszystkiego, bo nie jest tak, że wystarczy chcieć, by móc.

„Chcieć” związane jest z podjęciem decyzji. Jest to pierwszy krok w drodze do tego, aby osiągnąć to, czego pragniesz. Od tego wszytko się zaczyna. Jednak potrzebne są kolejne etapy w tej drodze. A tylko przejście ich wszystkich gwarantuje dojście tam, gdzie chcesz dojść. I osiągniecie tego, co chcesz osiągnąć.

Człowiek na peronie z mapą w ręku.
Pierwszy krok w drodze do celu, to jak przygotowanie do podróży.

Krok 1 – Podejmij decyzję, czego chcesz

Spośród wielu pomysłów, które pojawiają się w głowie najważniejsze jest wybranie tego właściwego. Tego najbardziej odpowiedniego. Najbardziej atrakcyjnego. Dla Ciebie. To jest kluczowe.
Musi to być ważne dla Ciebie. Dla Ciebie, a nie dla kogoś innego. To Ty musisz widzieć sens w tym, co będziesz robić. I dokładnie to określić. Określić swój cel.
Następnie ważny jest dobór metod i narzędzi, które pomogą Ci w realizacji tego, czego chcesz. A także przygotowanie planu działania, bo bez tego będzie działanie, ale w chaosie.

To trochę tak, jak decyzja o podróży i przygotowanie do drogi. Pakowanie walizki, zbieranie akcesoriów i tego wszystkiego, co będzie nam potrzebne w podróży. Trzeba to trochę przemyśleć i się przygotować.

Krok 2 – Określ, w jakim kierunku chcesz pójść 

Na tym etapie ważny jest wybór kierunku aktywności, ale też sposobów działania, jakie chcesz przyjąć.  To tutaj też następuje pierwsze starcie między planem a rzeczywistością. To ważny moment i dlatego warto się do tego przygotować.

Człowiek w podróży, w drodze do swojego celu.
Podtrzymanie aktywności, to najważniejszy element przybliżający nas do tam, gdzie chcemy dojść..

Krok 3 –  Podtrzymanie aktywności

Jest to najważniejszy element w całym procesie, w naszej drodze do celu. Najważniejszy i najtrudniejszy etap. W tym miejscu ważną rolę odgrywa wytrwałość i efektywność. Tutaj można zauważyć największe różnice indywidualne w obszarze własnej siły woli. U każdego inaczej to wygląda.

Krok 4 – Zakończenie aktywności czyli dojście do celu

Na tym etapie osiągasz to, co sobie zaplanowałeś. Osiągasz swój cel. Kończysz swoją podróż, która rozpoczęła się od pierwszego kroku.

Co powoduje, że uznajesz zadanie za zakończone? To czy uznasz zadanie za ukończone zależy od tego, co ustalisz sobie na początku swojej drogi. Ważną rolę odgrywa tutaj określenie celu, bo im bardziej był on konkretny i lepiej zdefiniowany, tym łatwiejsze będzie określenie czy masz już to, czego chciałeś.

Kiedy następnym razem usłyszysz, że „wystarczy chcieć, by móc” to pomyśl o tych 4 krokach, które są do wykonania. Dzięki temu będziesz bardziej świadomy tego, co robisz. Jeżeli będziesz miał w sobie gotowość, to pójdziesz, wiedząc czego się możesz spodziewać. I ile jest pracy do wykonania. A jeżeli nie będziesz gotowy, to nie wysuszysz w drogę. Najważniejsze, to wiedzieć, czego się chce i mieć świadomość tego, jaka droga jest do przebycia.
Możesz, jeżeli działasz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *