MOTYWACJA

Jak wypoczywać, aby wypocząć

Jak wypoczywać?

Niektóre osoby nie potrafią wypoczywać tak, aby czuły się wypoczęte. Gdy nie zajmują się pracą pojawia się u nich poczucie winy, że nic nie robią.

Jak więc wypoczywać tak, aby naprawdę czuć się wypoczętym? Bez poczucia winy, że nic nie robię. Bez stresu.

Odpoczynek tak, ale w pracy

Są osoby, które każdą chwilę spędzają w pracy, a ich motywacja do tego, co robią ma wyłącznie wewnętrzny charakter. Nie wynika więc ona z wymagań narzuconych przez świat zewnętrzny. Jest ich osobistym wyborem. I jest im z tym dobrze.

Dla takich osób odpoczynek jest mocno frustrującą chwilą i wcale nie stanowi przyjemności, gdyż wiąże się z oderwaniem od pracy. Dla nich to właśnie praca zawodowa jest tym, co znają i lubią najbardziej.  Sytuacje, zdarzenia i emocje związane z pracą zawodową są najbliższe, znane, przewidywalne, a co za tym idzie dają poczucie bezpieczeństwa.

Często też dla takich osób praca staje się ucieczką. Ucieczką od życia poza pracą. Na takie życie poza pracą nie starcza już za wiele czasu, więc jest to teren zaniedbany i mało znany. Obszar obfitujący w  trudne emocje. Kojarzony z niezbyt przyjemnymi doznaniami, których lepiej unikać.

Jak więc wypoczywać?

Nie ma uniwersalnej metody, która dla każdego będzie dobra. Każdy ma inaczej, ale odpowiadając sobie na poniższe pytania, a z pewnością znajdziesz swój sposób:

  • Jak najbardziej lubisz wypoczywać?
  • Co najbardziej lubisz robić?
  • Czy mając wolną chwilę zajmujesz się dodatkowymi czynnościami, aby wzbogacić jeszcze bardziej swoja zawodową pozycję?
  • Nadrabiasz prace domowe, sprzątasz, gotujesz?
  • Czy robisz coś, co czujesz że powinno być zrobione przez Ciebie i wcale nie czujesz z tego powodu przyjemności?

Jeżeli nie złapiesz dystansu wobec tego, co robisz na co dzień – nie odpoczniesz.
Osoby, które potrafią nabrać innej perspektywy i spojrzeć z dystansu na swoją pracę cieszą się lepszym zdrowiem, rzadziej popadają w stany depresyjne, lepiej śpią i czują większą satysfakcję z życia.

Nie zmuszaj się

Każdy z nas jest inny i czego innego potrzebuje. Najważniejsze, żeby robić to, co sprawia nam przyjemność i powoduje, że chce nam się więcej, że możemy więcej. Ważne jest te z poczucie, że do niczego nie jesteśmy zmuszani. A to, co robimy jest naszym świadomym wyborem.

Pomyśl jak dziecko

Jako dzieci doskonale wiedzieliśmy, jak to robić. Jak wypoczywać i cieszyć się z wolnego czasu, który mieliśmy. Jako dorośli często o tym zapominamy i nie pozwalamy sobie na odpoczynek taki, jakiego najbardziej pragniemy. Odpoczynek, który wywołuje w nas radość, uśmiech i poczucie szczęścia.

Warto przypomnieć sobie, jak to jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *