MOTYWACJA

Jaki masz wpływ na swoją inteligencję?

Sposoby na inteligencję

Inteligencja rozumiana jest najczęściej jako zdolność do dostrzegania, a następnie analizy i własnej interpretacji zmian w otoczeniu.

A to nie wszytko, bo niezbędna jest jeszcze zdolność rozumienia i adaptacji oraz przystosowanie do zachodzących zmian. W obecnym świecie ma to o tyle duże znaczenie, gdyż teraz zmiana jest na stałe wpisana w nasze życie.

Na niektóre zmiany mamy realny wpływ, a część z nich jest poza  naszym zasięgiem. Warto więc dokonywać świadomych wyborów i własną energię kierować w obszary, które możemy modyfikować.

Znajduj sens w tym, co robisz

Jeżeli widzimy sens tego, co robimy, to możemy być bardziej inteligentni. Dlatego też tak ważne jest, abyśmy sami sobie tłumaczyli, a w zasadzie swojej głowie, dlaczego właśnie to robimy. Są czynności, które musimy wykonać. Czy nam się chce, czy nie chce. Warto wówczas znaleźć logiczne wytłumaczenie swojego działania.

Przykład: Pracuję przez całe wakacje. Wszyscy wokół wyjeżdżają, a ja jestem cały czas w gorącym mieście.

Wytłumaczenie:

  1.  Pracuję w wakacje, bo jest ciepło i dzień jest długi. Mogę po pracy jeszcze coś zrobić na świeżym powietrzu, bo  mam więcej energii.
  2. W wakacje  jest mniej ludzi w mieście, jest mniej korków i w związku z tym szybciej dojeżdżam do pracy.
  3. Urlop zaplanowałam sobie w okresie jesiennym, mam więc na co czekać.

Wytłumaczenie swojej głowie to jedno, a zastanowienie się nad sensownością tego co robimy, to drugie. Dlatego pytanie „Po co to robię?” może być bardzo odkrywcze i zaskakujące, a czasem nawet ryzykowne. Jednak zawsze warto je sobie zadawać. Często bowiem wykonujemy jakieś czynności z przyzwyczajenia, nie zastanawiając się czy, to jest w ogóle potrzebne.

Starajmy się więc jak najczęściej robić to, co ma sens. A jak już coś musimy zrobić, to znajdźmy sobie satysfakcjonujące wytłumaczenie, po co to robimy.

Automatyzuj czynności

Im więcej czynności w codziennym życiu mamy zautomatyzowanych, tym więcej wolnych zasobów mamy. Mamy więcej czasu i więcej możliwości, a co za tym idzie oszczędzamy własną energię.

Warto też prosić o pomoc i wsparcie, jeżeli mamy takie możliwości. Nie wszystko musimy zrobić sami, bo z pewnością w pobliżu może znaleźć się ktoś, kto może pomóc. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby w niektórych sytuacjach dać tej osobie przestrzeń na to, aby dane zadanie wykonała po swojemu.

Więcej czasu na wykonanie zadania

Ludzie starsi nie są mniej inteligentni niż ludzie młodzi. Ludzie starsi są tylko wolniejsi.
A to oznacza, że im więcej masz lat, tym więcej powinieneś dać sobie czasu na wykonanie danej czynności. Jeżeli pracujesz nad jakimś zadaniem, to osiągniesz taki sam wynik, jak osoba młoda, pod warunkiem, że na wykonanie tego zadania będziesz miał więcej czasu.

Nie tłumacz się więc, że nie możesz teraz czegoś zrobić, a kiedyś robiłeś i to szybko. Nie blokuj się tylko podejmij wyzwanie i zrób to, co chcesz.  Daj sobie tylko trochę więcej czasu na wykonanie.

Myśl dobrze o sobie

Przekonanie, że ktoś jest inteligentny wpływa na jego inteligencję!

To jak o sobie myślimy wpływa na nas, na nasze zachowanie i postawę.  A skoro wiemy, że nasze myślenie nas buduje, to tak nim kierujmy, aby było dla nas jak najbardziej wspierające.

Myśl więc o sobie, jak o inteligentnej osobie. A jeśli do myślenia dołożysz zachowanie, to obraz jaki stworzysz w swoich własnych oczach będzie wspierający.

Ucz się

Osoby wykształcone mniej chorują i dłużej żyją. Jest to związane m.in. z lepszą pozycja społeczną. Warto się więc uczyć i to niezależnie od wieku. Czasem może być to bardzo trudne, bo młody organizm szybciej przyswaja wiedzę. W starszym wieku jest już znacznie trudniej. Jednak jak już wiesz, wiek nie jest ograniczeniem tylko czas, jaki dajesz sobie na wykonanie zadania. Jeżeli chcesz możesz się nadal uczyć i przyswajać nową wiedzę, potrzebujesz na to po prostu trochę więcej czasu.

To wiem też z własnego doświadczenia, po 20 latach przerwy na nowo podjęłam naukę na studiach i naukę języka obcego. Nie było tak łatwo jak kiedyś, więcej czasu na przyswojenie materiału, ale i satysfakcja ogromna. I przede wszystkim inna świadomość, po co to robię.

Codziennie gimnastykuj swój mózg i znajduj czas na naukę czegoś nowego. Pobudzaj swoją głowę do pracy i to jak najczęściej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *