MOTYWACJA

Motywacja w 4 etapach

4 etapy w procesie motywacyjnym.

Tyle się o niej mówi. Jedni sądzą, że ją mają i doskonale sobie ze wszystkim radzą. Inni, że jej nie mają. Nie mogą. Nie potrafią. Czy faktycznie tak jest, że motywacja jest nam dana raz na zawsze?

Samo określenie „motywacja” odnosi się do wszelkich mechanizmów psychologicznych, które składają się na cztery etapy działania w całym procesie motywacyjnym. Jeżeli więc to, co chcemy osiągnąć nazwiemy swoim celem, to każda droga do celu składa się 4 kluczowych etapów:

Po pierwsze – rozpoczęcie

Od tego wszystko się zaczyna. To tutaj następuje wybór, z pośród wielu dostępnych celów, tego właściwego. Istotne jest również to, aby był on konkretny i dobrze zdefiniowany. Musisz przecież wiedzieć, do czego dążysz.

Jeżeli masz cel, to teraz możesz przejść do przygotowań. Wiesz już gdzie chcesz iść, więc teraz czas zastanowić się nad tym, co będzie potrzebne. Czym już dysponujesz, a jakie braki warto uzupełnić. Weryfikujesz swoje zasoby, a następnie przygotowujesz plan działania.  Spontaniczne działanie w tym wypadku może być narażone na niepowiedzenie, dlatego trzeba mieć plan, żeby wiedzieć czego należy się trzymać, gdy pojawią się pierwsze pokusy.

Po drugie – ukierunkowanie na cel

Tutaj następuje pierwsze starcie planu z rzeczywistością. Na tym etapie następuje wybór sposobów działania, ich modyfikacja oraz określenie dalszego kierunku działania.

Po trzecie – podtrzymanie działania

Jest to najważniejszy etap w całym procesie. Etap, w którym ważną rolę odgrywa wytrwałość i efektywność. Tutaj najbardziej widoczne są różnice indywidualne związane z siłą woli. To etap, w którym najbardziej zmagamy się ze sobą.

Po czwarte  – zakończenie

Moment, w którym następuje decyzja, że zadanie zostało ukończone, a cel został osiągnięty. Na tym etapie następuje powrót do definicji celu. Im dokładniej cel został określony na początku, tym łatwiej będzie stwierdzić, czy został on osiągnięty. To na typ etapie następuje diagnoza zgodności wyniku z zamiarem.

Podsumowanie

Cel jest ważny, ale to droga do tego celu nas kształtuje, buduje i wzmacnia. To wtedy wyciągamy wnioski i uczymy się samych siebie. I dlatego to właśnie droga jest ważniejsza niż sam cel. Warto więc świadomie i z dużą uwagą wyruszać w każdą taką drogę. I to jak najczęściej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *