MOTYWACJA

5 wskazówek dla rodziców na nowy rok szkolny

Nowy rok szkolny to dla wielu rodziców trudny okres. Jak więc w miarę możliwości spokojnie dostosować dzieci i siebie do nowej sytuacji.

Ważne jest, aby już od samego początku roku szkolnego zadbać o siebie i swoje dobre samopoczucie. Przeczytaj praktyczne porady, jak się do tego czasu przygotować.

Poniżej znajdziesz 5 praktycznych wskazówek jak to zrobić:

Strój galowy

Uzgodnij z dzieckiem, przynajmniej dzień wcześniej w czym pójdzie na rozpoczęcie roku szkolnego. Dzięki temu unikniesz porannych dyskusji, niepotrzebnej złości i irytacji. Zapewne już dawno masz pomysł, w czym dziecko pójdzie na rozpoczęcie roku szkolnego, ale być może ono jeszcze o tym nie wie. I może dowie się dopiero w ostatniej chwili. A co jak będzie miało inne zdanie niż Ty? Chcesz tracić poranną energię na przekonanie do swojej wizji?

Jeżeli masz w domu nastolatka, to porozmawiaj z nim dużo wcześniej, co dla każdego z Was oznacza „strój galowy”. Możesz zupełnie nieświadomie zafundować i sobie i swojemu dziecku kiepski poranek. A to na pewno będzie miało wpływ na Twoje samopoczucie.

Rozpoczęcie roku szkolnego

Nowy rok szkolny, to ważny dzień dla wielu dzieci i ich rodziców. W tym rodziców idzie z dzieckiem do szkoły. Upewnij się więc wcześniej, a nie w tuż przed wyjściem z domu, kogo dziecko chciałoby mieć przy sobie tego dnia. Dzięki temu dziecko być może będzie z większą radością szło do szkoły. Jeżeli to będziesz Ty i takie było Twoje założenie, to świetnie!. Jeżeli ktoś inny, to przynajmniej będzie czas, aby to uzgodnić. Ty unikniesz porannego niezadowolenia, rozczarowania lub złości.

Jeżeli masz starsze dziecko, to być może w ogóle nie będzie chciało, aby ktoś z rodziców przy nim był. Uszanuj tę decyzję, zdecydowanie lepiej wpłynie to na wasze późniejsze relacje. Nie rób nic na siłę. Zaszkodzisz i sobie i jemu.

Zakupy szkolne.

Jeżeli dziecku potrzebne będą do szkoły jeszcze jakieś akcesoria, bo nie wszystko jeszcze zostało przez Ciebie zakupione, to koniecznie weź je na zakupy. Dzięki temu pokażesz dziecku, że rzeczy same nie przychodzą do domu. A to, że coś już zostało zakupione jest Twoją zasługą.

Starsze dziecko może samo pójść do sklepu „papierniczego” i postać w kolejce (bo w te pierwsze, szkolne dni tak bywa). Nie musisz wyręczać i tego za dziecko robić.

Odrabianie lekcji.

Już na samym początku roku szkolnego pozwól dziecku poczuć, że lekcje i przygotowanie do nich, to jego obowiązek. Dzięki temu Twoje dziecko poczuje większą odpowiedzialność za to co robi i co do niego należy. A Ty zdejmiesz z siebie choć trochę poczucie obowiązku, że szkoła dziecka w całości jest na Twojej głowie.

Zajęcia dodatkowe.

Początek nowego roku szkolnego, to szalony czas planowania dziecku zajęć dodatkowych. Najczęściej zajęcia te wiążą się z zaangażowaniem w nie również Ciebie. Chociażby jako prywatnego kierowcy i logistyka, który odwiezie-przywiezie. Planując ten czas pomyśl również o sobie i przeznacz jakieś popołudnie na swoje zajęcia dodatkowe. Dzięki temu zadbasz również o siebie, a nie tylko o innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *