COACHING

Świadomie dokarmiaj swoje emocje.

Emocje towarzyszą nam w codziennym życiu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ mają one na nasze funkcjonowanie.

Na nasze nastawienie do świata i na do tego, co robimy. Dlatego tak ważne jest jakimi emocjami karmimy się na co dzień i czego sobie dostarczamy. Ważne jest to, jakimi uczuciami napędzamy się do działania i czym zasilamy naszą głowę.

Podczas warsztatów budujących świadomość często korzystam z baśni, legend i innych historii, w których jest całe mnóstwo emocji i metafor. Niektóre z nich zmuszają naprawdę do głębokiego myślenia. Świadomość własnych uczuć i emocji jest ważna. Warto się tego nauczyć, aby wiedzieć, jak można sobie w różnych sytuacjach radzić. Praca z emocjami jest bardzo wymagająca. Zmusza do refleksji, skupienia i wielu przemyśleń. I dlatego nie każdy tego chce. Nie każdy jest na to gotowy, aby zmierzyć się ze sobą samym.

Historia o dwóch wilkach

Opowieść ta pięknie odzwierciedla emocje i ich wpływ na nasze życie. Jeżeli jeszcze jej nie znasz, to koniecznie przeczytaj.

Dawno, dawno temu Stary Człowiek rozmawiał z Młodym Człowiekiem o życiu.
– W moim wnętrzu toczy się walka –
powiedział Starzec

– To jest straszna walka, toczona pomiędzy dwoma wilkami – Stary Człowiek zrobił pauzę i po chwili kontynuował opowieść z poważną miną – Jeden z tych wilków jest zły. Jest on złością, gniewem, zazdrością, smutkiem, żalem, chciwością, kłamstwem, nienawiścią i użalaniem się nad sobą.

– Drugi wilk jest dobry – Starzec rozpromienił się – ten wilk jest radością, pokojem, miłością, dobrocią, nadzieją, pokorą, prawdą i uprzejmością. Taka sama walka toczy się też w Tobie i wewnątrz każdego innego człowieka – podsumował swoją opowieść Starzec.

Młody człowiek zastanowił się przez chwilę, a potem zapytał:
– I który wilk w tej walce wygrywa?
– Ten, którego karmisz
– odpowiedział Starzec.

Chwila refleksji nad własnymi emocjami

A teraz odpowiedz sobie szczerze na pytanie, na ile świadomie dokarmiasz swoje emocje? Który wilk jest przez Ciebie obficiej karmiony? Który wilk w tej walce wygrywa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *