COACHING

Jak przygotować się do zmiany?

Zmiany w naszym życiu zachodzą nieustanie. Można nawet powiedzieć, że to czego możemy być pewni, to zmiana. To jest pewne, czy tego chcemy czy nie.

Są jednak takie momenty, gdy świadomie podejmujemy decyzję o zmianie.

Najpierw pojawia się myśl, która powoli kiełkuje, wzrasta i zakwita w naszej głowie. Gdy dojrzeje jest gotowa, niczym owoc, do zerwania. To od nas zależy czy będzie miała warunki do tego, by dojrzeć. Czy będziemy dobrze ją pielęgnować, aby móc później ją zerwać. I czy po zerwaniu będzie pomysł, co z tym dojrzałym owocem zrobić.

Każda zmiana, na którą się w życiu decydujemy wpływa na nas, czasem na nasze otoczenie, ale przede wszystkim kształtuje naszą osobowość i wrażliwość.

Zmiany życiowe wywołują różne emocje

Czasem zmiana jest jak wzburzone morze, z szalonym wiatrem i licznymi podtopieniami. Po takiej zmianie możesz poczuć się jak rozbitek, który ocalał i jakimś cudem znalazł się na bezludnej wyspie. Liczysz, że ktoś Cię uratuje, a tak naprawdę musisz odnaleźć w sobie siłę, aby przetrwać ten najtrudniejszy czas. Po wyjściu z tego, poczujesz własną siłę i będziesz mieć świadomość, że możesz na siebie liczyć.  A to jest bardzo ważne. Taka zmiana jest niewątpliwie widoczna również dla Twojego otoczenia.

Zmiana może być również spokojna, prawie niewidoczna i lekka jak piórko unoszone na spokojnym wietrze. Taka, którą tylko my czujemy, a którą może zobaczyć w nas jedynie wnikliwy i uważny obserwator.

Zmiany w życiu wprowadzają element nowości

Zmiana w życiu wprowadza coś nowego, coś czego jeszcze nie znamy. Z każdą zmianą coś zyskujemy, ale z każdą też coś tracimy. Należy to przyjąć jako naturalny element, który niczym niesforne zwierzę trzeba najpierw oswoić, pogłaskać a później odważnie przytulić.

Zmiana, której chcieliśmy nas uskrzydla, otwiera przed nami nowe możliwości i przestrzenie do wysokich, szerokich i długich lotów. Wzbudza w nas ogromny entuzjazm, daje niezwykłą moc do działania, dodaje skrzydeł a czasem nawet niebiańskiej gracji tak, że niemalże unosimy się nad ziemią. To są niezwykłe chwile w życiu, które są ogromnym kołem napędowym dla ciała, umysłu i duszy.

Zmiana to zysk i strata

Często jednak zapominamy o tym, że naturalnym procesem zmiany w życiu jest również strata. Strata tego, co było znane, co towarzyszyło w dotychczasowym życiu, co stanowiło jakąś część naszej rzeczywistości i osobowości. Tracimy przecież jakiś mały kawałek siebie, a to może wzbudzać tęsknotę, smutek lub nawet żal. Zatrzymaj się więc na chwilę, pożegnaj się z tym, co miało dla Ciebie przez pewien czas jakąś wartość, a potem idź dalej.

Decydując się na zmiany w życiu dopuść więc do siebie te mieszane uczucia. Nie obawiaj się, że towarzyszyć Ci będzie niezwykła radość z tego, co właśnie zyskujesz i jednocześnie uczucie melancholii związane z tym, co właśnie tracisz. Naturalny proces zmian… nowe powitaj, stare pożegnaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *